Wszystkie odcinki

Na tej stronie znajdziesz informacje o wszystkich odcinkach, które do tej pory powstały. Jeśli masz ciekawy pomysł na to, o czym moglibyśmy porozmawiać, wyślij wiadomość na adres podcast@wmi.amu.edu.pl.

Nieskończoność nieskończoności

Roman Murawski / Bartłomiej Przybylski

W jaki sposób starożytni Grecy poradzili sobie z problemami związanymi z operowaniem pojęciem nieskończoności? Czego jest więcej: liczb całkowitych czy liczb wymiernych? Czy w klasycznej matematyce istnieją pytania, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi? W końcu, co wspólnego mają teologia i teoria mnogości? To tylko niektóre z pytań, na które znajdziemy odpowiedź w czasie inspirującej podróży, w którą zabiera nas prof. Roman Murawski, poznański matematyk, logik, filozof oraz teolog.

Ucz mnie, ucz, bo...

Edyta Juskowiak / Bartłomiej Przybylski

Czy wzory skróconego mnożenia kiedykolwiek przydają się w życiu? Dlaczego warto uczyć matematyki na boisku szkolnym? Czy drzewo wiśniowe może mieć kilkaset metrów wysokości? Ile czasu trzeba spędzić w Bielsku-Białej, aby sprawdzić czy kalkulatory graficzne pomagają w nauce matematyki? W końcu, czego możemy się nauczyć od Holendrów? O swoich inspiracjach, doświadczeniach zawodowych i badaniach opowiada mi dr Edyta Juskowiak, dydaktyk matematyki, kierownik Wydziałowego Centrum Dydaktyki Matematyki i Informatyki i prodziekan WMI.

Danolog prawdę ci powie

Andrzej Wójtowicz / Bartłomiej Przybylski

Czy umiejętność przetwarzania danych może uratować naukowca przed poczuciem winy? Jak naukowcy ułatwiają sobie życie? Czy prawdą jest, że na poznańskiej Wildzie łatwiej o mandat za złe parkowanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących danologii udziela mi dr Andrzej Wójtowicz, danolog (ang. data scientist), a także autor serwisów punktoza.pl oraz wena.wmi.amu.edu.pl.

Palce liczyć!

Izabela Bondecka-Krzykowska / Bartłomiej Przybylski

Jak osoby, które mają więcej przyjaciół, mogą operować większymi liczbami? Jak rozliczano kredyty, zanim powstały liczby? Kim warto było być w Egipcie i czy Egipcjanie potrafili mnożyć przez 5? Razem z Izabelą Bondecką-Krzykowską, informatykiem, doktorem nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia, autorką czterech książek z zakresu historii matematyki i informatyki, wybieram się w fascynującą podróż po początkach liczb i liczenia.